Kalajoen kaupunkikonsernin muodostavat Kalajoen kaupunki ja ne yhteisöt ja säätiöt, joissa kaupungilla on määräysvalta.

Kaupunkikonserni on omistus- ja hallintorakenne, jonka tarkoituksena on mahdollistaa siihen kuuluvien yksiköiden välinen yhteensopivuus ja yhteistyö, josta koituu hyötyä kaupungin asukkaille ja alueelle. Kaupunkikonsernia johdetaan ja kehitetään kaupungin ja sen tytäryhteisöjen muodostamana kokonaisuutena ja kokonaistaloudellisesti.

Kalajoen kaupunkikonsernin muodostavat Kalajoen kaupunki ja ne yhteisöt ja säätiöt, joissa kaupungilla on määräysvalta. Yhteisö, jossa kunnalla on kirjanpitolaissa tarkoitettu määräysvalta, on kunnan tytäryhteisö. Kuntalain mukaan kunnan tytäryhteisöön rinnastetaan myös kunnan määräysvaltaan kuuluva säätiö. Konsernitilinpäätökseen yhdistellään myös kuntayhtymät ja muut yhteisöt, joissa kaupunki on osakkaana tai jäsenenä.

Yhtiöitä ja säätiöitä käytetään täydentämään kaupungin palvelutuotantoa sekä hoitamaan kaupunkikonsernin tarvitsemia tukitoimintoja. Kaupungin omistajapolitiikan lähtökohtana on valtuuston hyväksymä strategia ja muut omistajapolitiikkaa koskevat päätökset.

Kalajoen kaupungin merkittävimmät konserniyhtiöt:

KonserniyhtiöYhteystiedot
Kalajoen Lämpö OyToimiston osoite: Raumankarintie 2, 68100 Himanka

Toimitusjohtaja Markku Ojala
Puh. 044 4691 887

Toimistosihteeri Sonja Ventelä
Puh. 044 4691 215

Sähköposti: etunimi.sukunimi@kalajoenlampo.fi

Kalajoen Satama OyKäyntiosoite: Satamatie 395, 85180 Rahja

Toimitusjohtaja ja satamajohtaja Pauli Sarpola
Puh. 044 4691 361
Sähköposti: pauli.sarpola@kalajoki.fi

Toimistoinsinööri Sonja Kukkola
Puh. 044 4691 214
Sähköposti: sonja.kukkola@portofkalajoki.fi

Kiinteistö Oy Kalajoen Vuokra-asunnotToimiston osoite: Kalajoentie 5, 85100 Kalajoki

Toimitusjohtaja Mari Saari-Somero
Puh. 044 4691 201
Sähköposti: mari.saari-somero@kalajoki.fi

Isännöitsijä Anne Prittinen
Puh. 044 4691 325
Sähköposti: anne.prittinen@kalajoenasunnot.fi

Kalajoen Hiekkasärkät OyToimiston osoite: Jukupolku 3, 85100 Kalajoki

Toimitusjohtaja Janne Anttila
Puh. 044 5630 001
Sähköposti: janne.anttila@hiekkasarkat.fi

Taloussihteeri Tuula Peltomaa
Puh. 044 5630 007
Sähköposti:tuula.peltomaa@hiekkasarkat.fi