Yrityspalvelut kuva

Kalajoen seudun yrityspalvelukeskuksen asiantuntijat auttavat uusia, olemassa olevia ja alueelle sijoittuvia yrityksiä. Yrityspalvelukeskuksen asiantuntijat ovat käytettävissä yritystaipaleen eri vaiheissa hyvin joustavasti. Toimimme Kalajoen seudulla eli hoidamme Kalajoen, Alavieskan ja Merijärven yrityspalvelut. Yrityspalvelut ovat asiakkaalle maksuttomia.

Yrittäjät Kalajoella

Kalajoella yrittäjien osuus työllisestä työvoimasta on yli 18 prosenttia ja yritysten lukumäärä yli 1000. Kalajoen vahvimmat toimialat ovat metalli- ja puunjalostusteollisuus, ympäristö- ja infra-ala, rakentaminen, alkutuotanto ja matkailu. Mielenkiintoisia uusia mahdollisuuksia on tarjolla mm. energia-alan, Hiekkasärkkien matkailukeskuksen ja Marinan kehittämisessä.

Ota yhteyttä yritystoiminnan ajankohtaisissa ja akuuteissa tilanteissa. Yhdessä löydämme parhaimmat asiantuntijat ja toimenpiteet yrityksesi kehittämistarpeisiin. Meiltä saat asiantuntijapalvelujen lisäksi tietoa Kalajoen seudun toimitiloista, rahoitusmahdollisuuksista, alueella toimivista yrityksistä ja alueen suurhankkeista.

Koronatietoa yrittäjille

Jos koronaviruspandemia on aiheuttanut yritystoiminnallesi haasteita ja uudenlaisia tarpeita, ota yhteyttä Kalajoen seudun yrityspalvelukeskukseen. Yritysasiantuntijamme auttavat selvittämään yrityksesi tilanteen, oikeat rahoituskanavat ja ovat tukenasi jatkotoimien suunnittelussa ja toteutuksessa.

Tervetuloa asioimaan kanssamme!

Minna Kontro

Kontro Minna
yksinyrittäjien palvelut, yksinyrittäjän tuet, yritys- ja toimitilarekisterit, tiedottaminen
040 5372 989
minna.kontro@kalajoki.fi

Ilkka Tahvanainen

Tahvanainen Ilkka
liiketoiminnan kehittäminen ja yrityksen omistusjärjestelyt
040 3552 861
ilkka.tahvanainen@kalajoki.fi

Sami Alakotila

Alakotila Sami
Projektipäällikkö / Yritysasiantuntija
040 1594 532
sami.alakotila@kalajoki.fi

Henna Lohtander

Lohtander Henna
Energia-asiantuntija
044 4691 204
henna.lohtander@kalajoki.fi

Heidi Pasanen

Pasanen Heidi
Maaseutuyritysasiantuntija
044 4691 388
heidi.pasanen@kalajoki.fi

Anne Tullila

Tullila Anne
Markkinointivastaava
044 4691 203
anne.tullila@kalajoki.fi

Susanna Leiviskä

Leiviskä Susanna
Seutukaupunkien kv-rekryt, työperäisten maahanmuuttajien asettautumispalvelut
040 589 7995
susanna.leiviska@kalajoki.fi

Fanni Pöntiö

Pöntiö Fanni
Tonttimyyjä
044 4691 125
fanni.pontio@kalajoki.fi

Pekka Eskeli

Eskeli Pekka
Turkistalousneuvoja
044 4691 339
pekka.eskeli@kalajoki.fi

 

Miia Himanka

Himanka Miia
Elinkeinojohtaja
044 4691 246
miia.himanka@kalajoki.fi