Työ ja yrittäminen

Kalajoen kaupungin järjestämä hankintatilaisuus kiinnosti paikallisia yrittäjiä: "Hyödynnämme paikallista osaamista niin paljon kuin mahdollista"

Julkaistu 27.1.2026 Muokattu 27.1.2026

Hankintatilaisuus keräsi tänä vuonna paikalle yli kahdenkymmenen paikallisen yrityksen edustuksen. Illan aikana avattiin kaupungin ostolaskudataa viime vuodelta sekä käytiin lävitse tulossa olevia hankintoja. Yritykset saivat myös koulutusta tarjousten jättämiseen.

Kaupunki haluaa tiivistää entisestään vuoropuhelua kalajokisten yritysten kanssa, jotta se hankintoja tehdessään osaisi mahdollisimman hyvin hyödyntää paikallista osaamista. Tilaisuudessa oli edustettuna reilu parikymmentä kalajokista yritystä.

- Lähtökohtana hankinnoissamme on, että hyödynnämme paikallista osaamista niin paljon kuin mahdollista. Palautteen ja keskustelun myötä voimme tehdä asiat entistäkin paremmin. Hankintoja ohjaa toki lainsäädäntö, jonka puitteissa toimimme, pohjusti kaupunginjohtaja Jukka Puoskari.

Tilaisuuden alussa talousjohtaja Pirjo Männistö avasi tarkemmin toteutunutta hankintaa käytännön esimerkin avulla markkinavuoropuhelusta hankintapäätökseen. Männistö kävi läpi myös viime vuoden ostolaskudataa.

- Kokonaisostoista 23 prosenttia tehtiin viime vuonna Kalajoelta. Se on suurin yksittäinen kunta, kun asiaa tarkastellaan yritysten kotipaikkatiedon mukaan. Joissakin hankinnoissa urakoitsija voi olla eri paikkakunnalta, mutta se hyödyntää paikallisia aliurakoitsijoita. Tuo prosenttiosuus on siis suuntaa-antava.

Yrittäjyydestä elinvoimaa -hankkeen kutsumana hankintalain uudistuksesta kertoi hankinta-asiantuntija Antti Tieva (Hankintaratas Oy). Kahvittelun jälkeen vuorossa oli Tievan koulutus, jossa konkretisoitiin tarjouspyyntöjä hankinnoissa käytettävän tarjouspalvelun avulla. 

- Hankinnoista tiedotetaan kaupungin verkkosivuilla, mutta myös Kalajoen seudun yrityspalveluiden uutiskirjeessä. Vinkkinä vielä, että tarjouksen jättämistä ei kannata jättää viimeiseen päivään. Yrityspalvelujen asiantuntijat voivat tarvittaessa neuvoa paikallisia yrityksiä tarjousten jättämisessä erilaisiin tarjouspalveluihin. Kannattaa myös seurata laajasti muiden kuntien ja julkisten toimijoiden tarjouspyyntöjä tarjouspalvelujen kautta, muistutti elinkeinojohtaja Miia Himanka.

Hakuvahteja käyttävät saavat oman toimialansa tarjoukset myös suoraan sähköpostiinsa. Tarjouskilpailut julkaistaan Hilman ja Cloudian tarjouspalveluissa. Hankintailmoitus.fi-kanavaa seuraamalla näet kaikki avoimet hankinnat.

 
 
 
hankelogot: EU, Rieska Leader sekä Yrittäjyydestä elinvoimaa
Jaa sivu:
Kuuntele