Miljoona sivua tähtäimessä!

Julkaistu 30.3.2026 Muokattu 30.3.2026

Upeita uutisia lukurintamalta! Himangan Raumankarin koulun ja Pyhäjoen Saaren koulun yhteinen Miljoona sivua -lukukampanja etenee huikealla vauhdilla. Lokakuussa alkanut luku-urakka on tuottanut jo tässä vaiheessa käsittämättömän tuloksen: tähän mennessä on kahlattu läpi jo yli 530 000 sivua!

Raumankarin koululla Himangalla lukeminen on otettu osaksi arkea: joka viikko rauhoitutaan kolmena päivänä yhteiseen 10 minuutin lukuhetkeen. On ollut ilo huomata, miten into on tarttunut myös koteihin, ja kirjoja on luettu ahkerasti vapaa-ajallakin.
 
Kampanjaa on tukenut sujuva ja inspiroiva yhteistyö kirjaston kanssa. Kirjaston ammattilaiset ovat tehneet upeaa työtä auttaessaan jokaista löytämään juuri itselleen sopivaa luettavaa. Koulun seinällä olevat kirjavinkit ovat olleet hitti – ne houkuttelevat tarttumaan uusiin tarinoihin ja löytämään uusia suosikkeja! 
 
Olemme todella ylpeitä oppilaistamme – mikä määrä tarinoita, tietoa ja seikkailuja näihin sivuihin mahtuukaan! Te olette aivan huippuja. Pidetään kirjat auki ja jatketaan kohti miljoonaa! 
 
Kuvat: Tiina Hiidenniemi ja Leena Fors
Jaa sivu: