Emmi Hämäläinen ja Joona Piironen saapuvat asumiskokeiluun Iisalmesta

Julkaistu 14.8.2026 Muokattu 31.8.2026

Kolmannet kokeilijat tulevat etäopiskelemaan ja -työskentelemään Kalajoelle Iisalmesta. Emmi Hämäläinen ja Joona Piironen muuttavat Hiekkasärkille kahden koiransa kanssa ja odottavat, että vaihtuva ympäristö tuo työ- ja opiskelupäiviin uudenlaista inspiraatiota.

Olemme Iisalmessa maaseudulla asuva perhe, minä ja Joona sekä kaksi koiraamme. Meitä yhdistävät luonnonläheinen ja aktiivinen elämäntapa, liikunta, koirat, yhdessä tekeminen ja uteliaisuus uusia kokemuksia kohtaan. Viihdymme parhaiten ympäristössä, jossa luonto on lähellä, liikkumiselle on hyvät mahdollisuudet ja arjessa on tilaa sekä tekemiselle että rauhoittumiselle. Joona on koulutukseltaan insinööri ja työskentelee teollisuuden parissa. Emmi puolestaan toimii yrittäjänä ja opiskelee korkeakoulussa. Työmme ja opiskelumme ovat osittain joustavia, minkä vuoksi etätyöskentelyn ja etäopiskelun mahdollisuudet ovat meille tärkeitä. Kalajoen kaltainen ympäristö kiinnostaa myös siitä näkökulmasta, että voisimme yhdistää arjessa työn, opiskelun, liikunnan ja luonnonläheisen vapaalla olemisen. Uskomme, että meren läheisyys ja vaihtuva ympäristö voisivat tuoda työ- ja opiskelupäiviin uudenlaista inspiraatiota, mutta samalla vapaalle olisi helppo siirtyä suoraan luonnon ja liikunnan pariin.

Meille koti ei ole pelkästään seinät ja osoite, vaan ennen kaikkea ympäristö, jossa arki tuntuu omalta. Arvostamme sitä, että kotiovelta voi lähteä luontoon, koirien kanssa lenkille tai liikkumaan ilman, että jokaista tekemistä täytyy suunnitella etukäteen. Nautimme siitä, että arjessa on mahdollisuus löytää uusia paikkoja ja tehdä pieniäkin retkiä. Juuri tällainen elämäntapa on saanut meidät kiinnostumaan Kalajoesta. Liikunta on meille tärkeä osa elämää. Käymme säännöllisesti kuntosalilla, ja Joona harrastaa voimailua. Kuntosaliharjoittelu on meille mieleinen tapa pitää huolta hyvinvoinnista ja asettaa itsellemme tavoitteita. Treenissä on hienoa nähdä oma kehitys ja haastaa itseään, mutta yhtä tärkeää on se, että liikunta on meille yhteistä tekemistä. Kuntosalin lisäksi liikumme paljon luonnossa. Koirien kanssa ulkoilu on luonnollinen osa päiviämme, ja niiden ansiosta tulee lähdettyä ulos säällä kuin säällä. Nautimme lenkeistä, uusien reittien tutkimisesta ja siitä tunteesta, kun ympärillä on vain luontoa. Meille ulkoilu ei ole suoritus, vaan tapa olla yhdessä ja irrottautua arjen muista asioista.

Rakastamme myös kalastamista, veneilyä, uimista ja vaeltamista. Siksi merellinen ympäristö tuntuu meistä erityisen kiinnostavalta. Kalajoessa yhdistyvät juuri sellaiset asiat, joita arvostamme: meri, rannat, luonto, ulkoilumahdollisuudet ja aktiiviseen elämäntapaan sopiva ympäristö. Asumme Iisalmessa järven rannalla, joten veden läheisyys on meille jo ennestään tärkeä ja luonteva osa elämää. Siksi ajatus siitä, että myös Kalajoella voisimme lähteä spontaanisti uimaan tai rannalle osana tavallista arkipäivää, tuntuu meille todella houkuttelevalta. Meri toisi tuttuun luonnonläheiseen elämäntapaamme kuitenkin aivan uudenlaisen ympäristön ja mahdollisuuden kokea veden äärellä olemista eri tavalla – meren äärellä.

Kun kuulimme valinnasta, olimme aidosti iloisia. 98 hakijan joukosta valituksi tuleminen tuntui todella erityiseltä. Oli hienoa huomata, että meidän tarinamme, elämäntapamme ja kiinnostuksemme Kalajokea kohtaan välittyivät myös hakemuksesta. Valinta tuntui samalla konkreettiselta mahdollisuudelta toteuttaa ajatus, jota emme ehkä muuten olisi koskaan päässeet kokeilemaan. On aivan eri asia käydä jossakin lomalla kuin pakata tavarat, ottaa koirat mukaan ja asettua kokeilemaan monipaikkaista elämää Iisalmen ja Kalajoen välillä. Tunne on yhdistelmä innostusta, kiitollisuutta ja pientä jännitystä. Odotamme sitä, että saamme tutustua Kalajokeen rauhassa ja nähdä, millaisia yllätyksiä kokeilu tuo tullessaan.

Erityisesti odotamme sitä, että saamme rakentaa oman näköisen monipaikkaisen arjen uudessa ympäristössä. Haluamme käydä kuntosalilla, ulkoilla koirien kanssa, liikkua luonnossa, tutustua paikallisiin palveluihin, käydä rannalla ja kokeilla sellaisia asioita, joita emme tavallisella lomareissulla ehkä ehtisi tehdä.
Haluamme myös kohdata paikallisia ihmisiä ja kuulla, millaista Kalajoella on asua. Meitä kiinnostaa nähdä kaupunki myös paikallisten näkökulmasta. Mitkä ovat heidän lempipaikkojaan? Missä he käyvät lenkillä? Mihin he menevät viikonloppuna? Millainen Kalajoki on silloin, kun turistisesonki ei ole käynnissä?

Ehkä eniten jännittää juuri se, että asumiskokeilussa Kalajoki ei ole enää vain lomakohde. Haluamme nähdä paikan kokonaisuutena – myös tavallisena, kiireisenä ja sateisena päivänä. Millaiseksi arki muodostuu, kun meri ei olekaan enää lomamatkan kohde, vaan arjen ympäristö? Löydämmekö oman paikkamme ja omat rutiinimme? Miltä tuntuu yhdistää työ, opiskelu, liikunta, koirien kanssa ulkoilu ja tavallinen arki täysin uudessa ympäristössä?

Toivomme, että saamme kokea Kalajoen niin, että siitä jää meille jotain pysyvää – uusia muistoja, uusia ajatuksia ja ehkä jopa uusia tapoja viettää arkea. Haluamme antaa itsellemme mahdollisuuden huomata, miltä tuntuu, kun tutusta arjesta irrottautuu hetkeksi ja rakentaa sen uudessa ympäristössä uudelleen. Olisi hienoa, jos kokeilun aikana Kalajoesta alkaisi muodostua meille enemmän kuin tuttu lomakohde. Paikka, johon liittyisi omia reittejä, rutiineja, ihmisiä, maisemia ja muistoja. Sellainen paikka, jonne voisi myöhemmin palata ja ajatella, että tuolla me asuimme hetken ja tuolta löytyi meille jotain tärkeää. Emme siis odota kokeilulta täydellistä arkea tai valmiita vastauksia. Odotamme ennen kaikkea kokemusta. Haluamme olla avoimia, kokeilla, tutkia, ihmetellä ja antaa Kalajoen yllättää meidät!


Voit seurata Emmiä ja Joonaa somessa:

Instagram:
hamalainenemmi
joonapiironen

TikTok:
hamalainenemmi

 

Unelma asumisesta meren ja hiekan äärellä Kalajoen koeasukkuudessa yksi meille tärkeimmistä asioista on ollut se, että asumme aivan Hiekkasärkillä, meren ja hiekan äärellä. Oikeastaan juuri tämä oli yksi suurimmista syistä, miksi haimme mukaan koeasukkuuteen. Ajatus siitä, että kotiovelta pääsee suoraan merelle ja dyyneille, oli meille pieni unelma.

Iisalmessa asumme maaseudulla järvinäköaloilla, ja vesistöt ovat muutenkin niin vahvasti osa Iisalmea ja sen maisemaa, että meille veden läheisyys on muodostunut itsestäänselväksi osaksi hyvää asumista. Meille koti ei voi tuntua kodilta ilman, että vesistö on lähellä. Se, että kotoa pääsee suoraan veden äärelle, on ehdoton asia, joka elämässä pitää olla. Siksi myös Kalajoella on tuntunut erityisen hienolta huomata, että meri voi olla samalla tavalla elämää.

Nyt olemme päässeet kokemaan, millaista tällainen arki oikeasti on. Parasta on ollut, ettei merenrantaan tarvitse lähteä erikseen autolla tai suunnitella mitään erityistä. Kotoa voi vain lähteä ovesta ulos ja olla meren ja hiekan keskellä. Se tuntuu edelleen vähän erityiseltä, vaikka siitä on 
tullut osa tavallista arkea.

Tällä viikolla kävimme koirien kanssa kävelyllä Hiekkasärkillä. Koirat ovat juoksennelleet Särkillä innoissaan ja nauttineet selvästi hiekalla kulkemisesta sekä kaikista uusista tuoksuista. Särkät ovat koirien mielestä parasta mitä olla voi. Koirat rakastavat juosta dyyneillä innoissaan haistellen ja tutkien. Meillekin lenkki oli mukava hetki pysähtyä katselemaan maisemia ja nauttia siitä ajatuksesta, että asumme juuri tällaisessa ympäristössä.

Hiekkasärkillä asuminen on saanut meidät katsomaan ympäristöä eri tavalla. Kun meri ja hiekkaranta ovat aivan lähellä, niitä voi käydä ihailemassa ihan tavallisen päivän lomassa. Jos tekee mieli kävellä rannalla, on siellä jo omassa kotona. Ei tarvitse odottaa viikonloppua tai suunnitella retkipäivää. Joskus kaikkein parhaat hetket syntyvätkin juuri silloin, kun mitään sen kummempaa ei ole suunniteltu.
Koeasukkuuden aikana on ollut hienoa huomata, että se asia, josta alun perin haaveilimme, on nyt ihan meidän arkeamme. Merelle ja hiekalle pääseminen suoraan kotiovelta on ollut juuri sitä, mitä toivoimme koeasukkuudelta. Samalla olemme saaneet viettää paljon aikaa yhdessä ja tehdä pieniä arjen retkiä koirien kanssa.

Perjantaina alkoivat venetsialaiset, ja koirat katselivat ihmeissään rannalla ohi kulkevia ihmisiä, jotka soittivat musiikkia kaiuttimista. Tunnelma rannalla oli iloinen ja hieman erilainen kuin tavallisesti. Kävelyn yhteydessä kävimme myös syömässä, joten päivästä muodostui mukava kokonaisuus. Ensin lenkki koirien kanssa meren ja hiekan äärellä ja sen jälkeen yhteinen ruokailu. Juuri tällaiset pienet hetket ovat tehneet koeasukkuudesta meille merkityksellisen. Ei tarvitse aina olla suurta ohjelmaa tai erikoista tekemistä. Hyvä ruoka, yhteinen kävely ja kaunis ympäristö riittävät hyvin tekemään tavallisesta päivästä erityisen.

Samalla tämä kokemus on saanut meidät pohtimaan entistä enemmän sitä, millaista asumista oikeasti arvostamme. Luonnon läheisyys, rauhallinen ympäristö ja mahdollisuus päästä vesistön äärelle ilman sen suurempaa suunnittelua ovat meille asioita, jotka tuovat arkeen paljon hyvää ja rentouttavat arjessa. Ne ovat elämäämme jo Iisalmessa, mutta Kalajoella ne ovat kutkuttavan ihanasti erilaisia. 

Erityisesti koirien kanssa tällainen ympäristö on tuntunut hienolta. On ollut mukavaa, että tavallinen arkinen ulkoilu tarkoittaa samalla pientä retkeä rannalle. Koirille jokainen uusi tuoksu ja maisema tuntuu olevan oma pieni seikkailunsa, ja samalla me saamme nauttia luonnosta heidän kanssaan. Tällaiset hetket ovat muistuttavat meitä siitä, kuinka paljon hyvää luonnon läheisyys voi tuoda tavalliseen arkeen. Myös meri itsessään on alkanut tuntua erilaiselta nyt, kun se on niin lähellä. Sitä ei enää ajattele vain paikkana, jonne lähdetään viettämään kesäpäivää, vaan osana kotiseutua ja jokapäiväistä ympäristöä.

Kuvakollaasi naisesta ja koirista, hiekkarannasta ja teekupista.

 

Ensimmäinen viikko koeasukkaana Kalajoella on saanut meidät tarkastelemaan monipaikkaisuutta aiempaa konkreettisemmin. Ajatus kahdessa paikassa elämisestä on lähtökohtaisesti houkutteleva: se mahdollistaa ympäristön vaihtamisen, kahden paikan vahvuuksien yhdistämisen ja ehkä myös uudenlaisen tavan rytmittää arkea. Käytännössä monipaikkaisuus alkaa kuitenkin hyvin arkisista kysymyksistä. Miten liikumme, mitä tarvitsemme mukaamme ja kuinka kahden paikan välinen arki saadaan toimimaan ilman, että jokainen siirtyminen tuntuu pieneltä muutolta? 

Ensimmäinen viikko on sisältänyt paljon pakkaamista, tavaroiden siirtämistä ja ajamista. Lomalle pakkaaminen on luonteeltaan kevyempää: mukaan otetaan tarpeellinen ja tiedetään, että kyse on hetken poissaolosta. Koeasumisessa lähtökohtana on kuitenkin tavallisen arjen rakentaminen toiseen paikkaan. Silloin mukaan alkaa helposti kertyä huomattavasti enemmän tavaraa ja samalla huomio kiinnittyy siihen, mitä toisessa paikassa pitäisi olla valmiina. Koeasuminen tekee näkyväksi sen, kuinka paljon arjen toimivuus perustuu pieniin, usein huomaamattomiin järjestelyihin. 

Kahden koiran kanssa matkan suunnittelu tuo tähän vielä oman näkökulmansa. Pelkkä reitin tarkistaminen navigaattorista ei riitä. Matkaan on sovitettava koirien ulkoilutus, juottaminen, mahdollinen ruokailu, tauot ja matkustamisen rytmi. Samalla on arvioitava, miten matka sujuu koirien kannalta mahdollisimman rauhallisesti. Tämä tekee liikkumisesta konkreettisen esimerkin siitä, miten monipaikkaisuus laajenee asumisen kysymyksestä koko arjen organisointiin. 

Myös meidän kahden liikkuminen on osa kokonaisuutta. Aluksi tuntui luontevalta ajatella, että kuljemme yhdessä autolla. Nyt olemme alkaneet tarkastella asiaa käytännöllisemmin: tarvitsemmeko todella aina kaksi autoa, mikäli toinen tulee töiden vuoksi perästä tai edes sitä, että matkustamme koko matkan samalla tavalla? 

Yhtenä vaihtoehtona voisi olla, että toinen ajaa koirien kanssa edeltä Kalajoelle ja toinen tulee Iisalmesta junalla Ylivieskaan. Iisalmesta Ylivieskaan kulkee näppärästi junayhteys, ja Ylivieskasta matkaa voisi jatkaa yhdessä. Näin meidän ei tarvitsisi ajaa kahdella autolla samaa matkaa peräkkäin. Ratkaisu ei ole suuri, mutta juuri tällaisista pienistä päätöksistä monipaikkaisen arjen toimivuus voi rakentua. 

Iisalmesta Kalajoelle ajaminen on muutenkin selkeää ja suoraviivaista, mikä helpottaa autolla liikkumista. Samalla koeasuminen on saanut meidät pohtimaan, voisiko eri liikkumistapoja yhdistää nykyistä joustavammin. Monipaikkaisuus ei ehkä edellytä yhtä pysyvää tapaa kulkea, vaan tilanteen mukaan rakentuvia ratkaisuja. 

Tässä mielessä ensimmäinen viikko on muuttanut käsitystämme monipaikkaisuudesta. Se ei ole pelkästään asumisen järjestämistä kahteen paikkaan, vaan kokonaisuus, jossa yhdistyvät liikkuminen, arjen organisointi, tavarat, rutiinit ja muut arjen tarpeet. Jos jokainen Kalajoelle lähtö edellyttää laajaa pakkaamista ja järjestelyä, monipaikkaisuus voi muodostua yllättävän raskaaksi. Jos taas osa tavaroista ja rutiineista voidaan pitää valmiina molemmissa paikoissa ja siirtymiseen löytyy toimivia käytäntöjä, monipaikkaisuus voi vähitellen muuttua tavalliseksi osaksi arkea. 

 Myös eri asuntojen kokeileminen liittyy tähän kokonaisuuteen. Haluamme nähdä, millaiset asumisratkaisut tukevat meidän arkeamme parhaiten. Kahden koiran kanssa tarkastelemme asuntoja myös esteettömyyden ja käytännöllisyyden näkökulmasta: miten kulkeminen sisään ja ulos onnistuu, miten koirat liikkuvat tiloissa ja millainen ympäristö tukee päivittäistä ulkoilua. Asunnon toimivuus ei siten tarkoita meille vain itse asuntoa, vaan koko sen ympärille rakentuvaa arkea. 

Ensimmäinen viikko ei vielä anna vastausta siihen, voisiko Kalajoesta muodostua meille pysyvämpi osa elämää. Se on kuitenkin tehnyt monipaikkaisuuden mahdollisuudet ja haasteet näkyviksi tavalla, jota etukäteen suunnittelemalla ei olisi voinut saavuttaa. 

Tällä hetkellä ajattelemme, että koeasumisen tärkein tehtävä ei ole löytää nopeasti vastausta siihen, jäämmekö vai emme. Olennaisempaa on selvittää, voisiko kahdessa paikassa eläminen tuntua meille aidosti luontevalta ja toimivalta – ei ylimääräiseltä järjestelyltä, vaan yhdeltä mahdolliselta tavalta rakentaa arkea. Juuri sitä olemme nyt lähteneet kokeilemaan. 

 

kuvakollaasi Emmistä, Joonasta ja koirista.

Kolmen kuukauden kokeilu on vihdoin alkanut! Ensimmäinen viikko on kuitenkin ollut vielä hieman erilainen kuin kokeilun tulevat viikot, sillä kokeilu alkoi vasta 15.8. ja samana viikonloppuna meillä oli Iisalmessa tärkeä perhejuhla. Viikko onkin kulunut pitkälti valmistautumiseen, järjestelyihin, kiireeseen ja stressiin. Kaiken keskellä on kuitenkin kulkenut koko ajan innostus siitä, että tämä kaikki on oikeasti tapahtumassa.

Kun kuulimme pääsevämme mukaan Kalajoen kokeiluun, taisin hetkeksi unohtaa kokonaan, että minulla olisi ollut myös kesäloma. Kesän suunnitelmat menivät uusiksi, ja päätin siirtää vapaampaa aikaa syksylle. Nyt tavoitteena on ottaa Kalajoella olemisesta kaikki irti ja saada samalla omat lopputyöt valmiiksi. Ajatus niiden kirjoittamisesta uuden ympäristön, meren ja rauhallisemman arjen keskellä tuntuu hyvältä. Tosin meri voi olla myös vaarallinen työskentely-ympäristö: jos kirjoittaminen ei kulje, voi olla aivan liian helppoa päättää käydä vain nopeasti rannalla – ja huomata kävelyn venyneen vähän pidemmäksi.


Kokeilun aloittaminen on vaatinut paljon käytännön järjestelyjä. Töitä ja muita menoja on pitänyt sovitella niin, että minun on mahdollista viettää arkipäiviä Kalajoella. Joonan työt puolestaan pitävät hänet pääasiassa Iisalmessa. Meidän arkemme tuleekin olemaan hieman erilainen: minä olen pääosan viikosta Kalajoella ja Joona Iisalmessa, mutta viikonlopuista tulee meidän yhteistä aikaa Kalajoella. Toivon, että niistä tulee hetkiä, jolloin voimme rentoutua, tutustua ympäristöön ja vaihtaa maisemaa yhdessä.

Asunnon suhteen olemme lähteneet kokeiluun avoimin mielin. Tärkeintä on, että koti sijaitsee Hiekkasärkillä ja mielellään lähellä hiekkaa ja merta. Myös seniorikoiramme tarpeet on huomioitava, sillä ympäristön täytyy olla esteetön. Olemme päättäneet, ettemme vietä koko kolmea kuukautta samassa asunnossa, vaan vaihdamme kokeilun aikana kotia. Haluamme nähdä, miltä elämä näyttää eri puolilla Hiekkasärkkiä ja kuinka paljon esimerkiksi rannan läheisyys vaikuttaa tavalliseen arkeen.

Ajatus asuntojen vaihtamisesta tuntuu meistä enemmän hauskalta kuin raskaalta. Olemme kerran aiemminkin tehneet Kalajoella lomasta omanlaisen seikkailun ja vaihtaneet kolmen yön aikana majoitusta joka yö. Nyt saamme tehdä saman pidemmässä mittakaavassa. Yhdessä kodissa voi olla täydellinen paikka aamukahville,
toisesta parhaat näkymät ja kolmannesta lyhyin matka rannalle. Jokaisesta kodista jää varmasti omanlaisensa muisto.
Emme halua tehdä tästä liian vakavaa projektia, jossa kaikki pitää suunnitella täydellisesti. Haluamme olla uteliaita, kokeilla ja katsoa, mitä tapahtuu. Koirat tuskin vastustavat muutosta – uudet lenkkipolut, hiekkaranta ja loputtomat hajut ovat varmasti niiden mielestä täydellinen tapa aloittaa seikkailu.

Ehkä kiinnostavinta onkin se, ettemme lähde Kalajoelle viettämään kolmen kuukauden lomaa, vaan kokeilemaan tavallista arkea. Haluamme nähdä, miltä tuntuu tehdä töitä, kirjoittaa lopputyötä, käydä kaupassa ja ulkoiluttaa koiria paikassa, johon moni muu tulee lomalle. Lomalla paikasta näkee helposti vain parhaat puolet, mutta kolmessa kuukaudessa ehtii kokea myös sadepäiviä, pimeitä iltoja ja niitä päiviä, jolloin ei yksinkertaisesti jaksa lähteä mihinkään. Juuri silloin voi selvitä, voisiko Kalajoesta tulla meille oikeasti paikka, jossa viihtyisimme pidempäänkin.

Odotan erityisesti sitä, että löydän omat rutiinini. Missä on paras paikka kirjoittaa? Missä koirien kanssa on mukavin lenkkeillä? Mistä tulee meidän vakipaikkamme kahville? Ja ehkä tärkeimpänä: missä vaiheessa huomaan, etten enää ajattele olevani Kalajoella kokeilussa, vaan olevani yksinkertaisesti Kalajoella?
Kolmen kuukauden aikana haluan oppia, millaista arkea oikeasti kaipaan. Kaikkien päivien ei tarvitse olla tehokkaita eikä viikonloppujen täynnä tekemistä. Ehkä parhaat hetket ovat lopulta niitä, joita emme suunnittele etukäteen.

Emme vielä tiedä, mitä marraskuussa tapahtuu. Olemmeko oppineet itsestämme jotain uutta? Onko Kalajoesta tullut meille enemmän kuin lomakohde? Tai olemmeko ainakin löytäneet uuden tavan ajatella omaa arkeamme ja monipaikkaisuutta?

Ensimmäinen viikko on ollut ennen kaikkea lähtöviivalle pääsemistä. Nyt suurimmat järjestelyt on saatu tehtyä, ja tästä se alkaa. Saamme viimein rauhoittua, tutustua ympäristöön ja katsoa, mitä tapahtuu, kun lomakohteesta yrittää tehdä hetkeksi kodin.

Juuri nyt tärkeintä on se, että olemme vihdoin lähteneet liikkeelle. Kolme kuukautta tuntuu pitkältä ajalta, mutta samalla pelkään, että se tuntuu menevän aivan liian nopeasti. Haluan olla utelias, kokeilla uusia asioita, löytää omat paikkani Kalajoella ja antaa tämän kaupungin yllättää minut. Ja jos koirilta kysytään, taitaa vastaus olla jo selvillä: Kalajoella on aivan liian paljon tutkittavaa, jotta täällä voisi olla tylsää.

Jaa sivu: