Raumankarin koulun kutosluokkalaiset järjestivät myyjäistapahtuman
Julkaistu 8.5.2025 Muokattu 8.5.2025Raumankarin koulun kutosluokkalaiset järjestivät torstaina 8.5. myyjäistapahtuman osana Yrityssankari-oppimiskokonaisuutta.

Yrityssankari-oppimiskokonaisuus on osa Nuorten yrittäjyys ja talous NYT -järjestön oppimissisältöjä. Kuluneen kevään aikana Raumankarin koulun kutosluokkalaiset ovat ideoineet ja perustaneet omat yritykset, ja kevään uurastus huipentui tähän myyjäistapahtumaan. Myyjäisissä oli tarjolla monenlaisia herkkuja leivonnaisista itsetehtyyn jäätelöön sekä hienoja käsitöitä kuten korviksia, puisia paistinlastoja ja leikkuulautoja sekä pehmoeläimiä.
– Myyjäistapahtuma onnistui loistavasti, oppilaat ovat nähneet paljon vaivaa ja jo heti yhdentoista jälkeen tänne saapui oppilaiden läheisiä ostoksille, kertovat opinto-ohjaaja Leena Fors sekä kuudennen luokan opettaja Maria Aunola.